Inspirowani Ruchem

Szczecin
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Neurologia funkcjonalna w treningu personalnym

Autor: Inspirowani Ruchem, publikacja: 2022-01-21

Neurologia funkcjonalna coraz powszechniej odnajduje się w świecie sportu i fizjoterapii. Czym charakteryzuje się to podejście i skąd bierze się jego popularność? W jaki sposób to podejście może wpłynąć na jakość treningów personalnych?

Trener personalny w trakcie zajęć

Czym jest neurologia funkcjonalna?

Neurologia funkcjonalna to pojęcie opisujące ogół metod pracy z ciałem człowieka, uwzględniające wpływ wprowadzanych poprzez terapię lub trening bodźców bezpośrednio na układ nerwowy.

Układ ten, jako nadrzędny kontroler wszystkich funkcji w organizmie, zbiera informacje z otoczenia poprzez wyspecjalizowane receptory oraz decyduje o odpowiedzi zarówno podświadomej (odruchy), jak i świadomej. Każde działanie z organizmem człowieka powoduje reakcję ze strony układu nerwowego. Dobrym przykładem jest tu klasyczny masaż.

W jego wyniku dochodzi do rozluźnienia mięśni, nie dzieje się to jednak na poziomie masowanych tkanek. Mózg, odbierając poprzez układ nerwowy bodźce wykonywane rękami masażysty, odruchowo zmniejsza napięcie mięśni, co daje nam poczucie relaksu i rozluźnienia.

Tak samo powstają reakcje w odpowiedzi na trening każdego rodzaju oraz terapie manualne.

Co wyróżnia neurologię funkcjonalną?

Metody neurologii funkcjonalnej nie fiksują się na odpowiedzi tkanek na wykonywane działanie, lecz skupiają się na tym, jak wprowadzane bodźce zinterpretuje układ nerwowy. Znając zasady działania neurofizjologii, możemy uzyskać precyzyjną diagnostykę obszarów problematycznych oraz efektywniejszą pracę. Wpływając na układ nadrzędny w organizmie, łatwiej osiągniemy trwały efekt.

Co więcej, neurologia funkcjonalna uwzględnia wszechstronność układu nerwowego. W związku z tym w treningu prowadzonym zgodnie z założeniami tej metody pracuje się nie tylko nad samym ruchem, ale też wszelkimi aspektami mającymi na niego wpływ. I tak podczas treningu personalnego w nurcie neurologii funkcjonalnej spotkać możemy się z ćwiczeniami równowagi, czucia głębokiego czy też wzroku.

Dzięki możliwości precyzyjnej diagnostyki obszarów problematycznych oraz znajomości odpowiedzi organizmu na wprowadzane bodźce, rezultaty treningu w nurcie neurologii funkcjonalnej często są łatwiejsze do osiągnięcia.

Metoda ta charakteryzuje się wymogiem stosowania mniej intensywnych środków treningowych, niż klasyczne formy treningowe, a dzięki pracy z pierwotnym źródłem problemów czy też ograniczeń fizycznych, efekt osiągany jest szybciej.

Neurologia funkcjonalna jako uzupełnienie treningu

Oczywiście neurologia funkcjonalna nie może stanowić zastępstwa dla wszystkich innych form treningowych. Jest jednak ich doskonałym uzupełnieniem.

Pozwala nam zoptymalizować pracę narządu ruchu, pozbywając się wszelkich dolegliwości oraz ograniczeń, negatywnie wpływających na naszą formę fizyczną. Jednocześnie stanowi doskonałą furtkę do skomplikowanych i wymagających zadań ruchowych.

Dzięki temu trening personalny prowadzony w nurcie neurologii funkcjonalnej stanowi doskonałe wyjście zarówno dla „przeciętnego Kowalskiego” chcącego lepiej się czuć, jak i zawodowych sportowców szukających skutecznych form profilaktyki urazów oraz poprawy formy.

Trener personalny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 239 Trenerów Personalnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o treningach z trenerem personalnym